اجازه اقامت موقت یکساله در ترکیه با توجه به شرایط خاصی اعطا می شود که بطور کلی ما در این مقاله سعی میکنیم بصورت خلاصه و مفید برای شما توضیح دهیم . اصولا اجازه اقامت موقت یکساله در ترکیه پس از آنکه شما وارد خاک جمهوری ترکیه شدید اعطا می شود.

برای اخد اقامت موقت یکساله در ترکیه به چه مدارکی نیاز دارید ؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم شما پس از ورود به خاک جمهوری ترکیه میتوانید به شرکت ها یا موسساتی که میتوانند برای شما زمان و روز تاریخ مصاحبه و تشکیل پرونده اقامتی را بنمایند مراجعه نمایید که روش کار به صورت زیر است :

۱ – حتما هنگام ورود به ترکیه تلفن یا گوشی همراه خود را ریجیستر کنید تا شامل قطع شدن آن نباشید .
۲ – به یکی از شرکتها یا موسساتی که بتواند برای شما فرم درخواست اقامت موقت تکمیل کند مراجعه کنید .
۳ – معمولا در این مرحله علاوه بر کارمزد مبلغی بابت بیمه از شما دریافت میشود که حدودا جمعا ۳۰۰ لیر ترک خواهد بود .
۴ – بیمه فوق فقط برای تصادفات فیزیکی ( تصادف با ماشین، شکستن دست یا پا و … ) است و شامل بیمه تکمیلی نمی شود و اگر نیاز به بیمه تکمیلی دارید میبایست هزینه بیشتری پرداخت کنید که آن نیاز به آزمایشات پزشکی نیز خواهد داشت .
۵ – پس از آنکه روز و ساعت مصاحبه شما مشخص شد ممکن به مدارک زیر نیاز پیدا کنید :

  • کپی صفحه اول پاسپورت و آخرین مهر ورود به ترکیه
  • کپی تصاویر مربوط به محل مسکونی شامل اجاره منزل
  • تایدیه اداره نوتر یا دفترخانه که شما در آدرس همان ملک سکونت دارید
  • مدارک مربوط به هویت صاحب خانه ( قانون جدید ، قبلا این مورد نیاز نبود ) که آن نیز به تایید دفترخانه رسمی رسیده باشد، بدلیل ارائه اجاره نامه های تقلبی این قانون جدیدا اضافه شده است .
  • ۴ قطعه عکس زمینه روشن که بتازگی آنها را گرفته باشید
  • تایید اجاره نامه و مدارک هویتی توسط اداره نفوس و مسکن
  • ارائه یکی از فیش های آب، برق و گاز که به اسم متقاضی باشد
  • کپی و اصل تمکین مالی در یکی از بانک های ترکیه ( قانون جدید )

اجازه اقامت موقت یکساله در ترکیه

اجازه اقامت موقت یکساله در ترکیه اگر متاهل هستید و دارای فرزند به این نکته توجه کنید که برای هر کدام از اعضا خانواده میبایست یک درخواست جداگانه برای تعیین وقت روز مصاحبه انجام دهید و هر کدام از مدارک بالا یا مدارک دیگری که به شما توسط اداره مهاجرت درخواست بشود را در پرونده جدا گانه ای قرار دهید .

قانون مالیک آب، برق و گاز در ترکیه :

اگر در ترکیه قصد اجاره ملک مسکونی و یا در شهر استانبول را دارید معمولا به این صورت است که طبق قانون شما میبایست نسبت به اصطلاحا ” بنام کردن ” آب، برق و گاز اقدام کنید. هر زمان ملکی را در ترکیه یا در شهر استانبول اجاره میکنید پس از مراجعه و بازدید از ملک متوجه خواهید شد که آب، برق و گاز آن ملک مسکونی قطع می باشد . بدیهی است شما میبایست با در دست داشن اجاره نامه و اصل و کپی پاسپورت یا کارت اقامت به ادارات مربوطه مراجعه کنید و پس از پرداخت مبالغی نسبت به ” بنام زدن ” آنها به نام خودتان اقدام کنید .

اجازه اقامت موقت یکساله در ترکیه

اجازه اقامت موقت یکساله در ترکیه همانطور که در مطالب فوق به آنها اشاره کردیم اگر اداره مهاجرت جمهوری ترکیه مدارک شما را مورد تایید قرار دهید معمولا ۲ هفته بعد از آن کارت اقامت شما درب منزل بصورت رایگان توسط یکی از شعب ادارات پستی محلی تحویل شما داده می شود و اگر اداره مهاجرت مدارک شما نپذیرد و اصطلاحا پرونده شما را ” رد ” کند در این مقع به مشکل بر خواهید خود زیرا بناچار باید خاک ترکیه را ترک کنید در غیر اینصورت هنگام شامل جریمه نقدی و حتی منع ورود به خاک ترکیه خواهید شد .

برای جلوگیری از این مشکل از ابتدا ما به شما پیشنهاد میکنیم بصورت فردی اقدام به درخواست اقامت موقت ننمایید و حتما از شرکت معتبری که میتواند به شما مشاوره دهد استفاده کنید زیرا اگر پرونده شما بخاطر نقص در برخی مدارک باطل گردد شما سریعا باید خاک ترکیه را ترک کنید و قطعا متحمل ضرر و زیان شدیدی خواهید شد  .